Proforma Fatura Hazırlama

PROFORMA FATURA HAZIRLAMA

Proforma fatura / Deklarasyon

İngilizcesi “Proforma Invoice” olarak adlandırılan uluslararası ticarette kullanılan ticari dokümandır. Pratikte uluslararası satış sözleşmesi olarak kullanılır. Gerçek fatura yerine kullanılamaz, hiçbir mali yükümlülüğü yoktur.

Uluslarası Kargo Taşımacılığında kullanımı ise alıcı ülkenin gümrük işlemleri için bu belge baz alınmaktadır.Alıcı ülkenin gümrük otoritesi Yurtdışı Gönderiniz ile gönderdiğiniz Proforma Faturayı inceleyerek ürün miktarı ve fiyat değerine göre oluşacak gümrük vergisini hesaplar.

Evrak/Doküman gönderileri haricinde bizimle göndereceğiniz tüm Yurtdışı Gönderilerinizde Proforma Fatura hazırlamanız gerektiğini unutmayınız.(Varış ülkesi şartlarına göre evrak/dokümandan daha fazlasını içeren şirket klasörleri , muhasebe evrakları  ve rapor türünde ağır ve fazla miktarda dokümanlar için Proforma Fatura düzenlemesi gerekebileceğinden lütfen Müşterilerimize danışınız.

Her bir gönderi için antetli kağıda ,orjinal kaşeli ve imzalı toplam üç kopya (1 orjinal, 2 kopya) proforma/ticari fatura hazırlamanız gereklidir.
Proforma/ticari faturanın İngilizce olarak hazırlanması gerekmektedir.

Ayrıca çıkış ülkesinin gümrük otoritesi Gönderinize eşlik eden Proforma Faturayı inceleyerek ürünü, miktarı ve kıymetine göre ihracat izni verir.

Evrak/Doküman gönderileri haricinde bizimle göndereceğiniz tüm Yurtdışı Gönderilerinizde Proforma Fatura hazırlamanız gerektiğini unutmayınız. (Varış ülkesi şartlarına göre evrak/dokümandan daha fazlasını içeren şirket klasörleri , muhasebe evrakları  ve rapor türünde ağır ve fazla miktarda dokümanlar için Proforma Fatura düzenlemesi gerekebileceğinden lütfen Müşteri Hizmetlerimize danışınız.