ASE, Ulaştırma Sektöründe INTERNAS ve ITANO şirketlerinin de kurucusu olan Sermet Çetin tarafından 1993 yılında kurulmuştur. Her türlü yurtdışı gönderilerini, sunduğu farklı hizmetler ile, adresten adrese teslim edebilen bölge uzmanı Hızlı Ulaştırma ve Teslim Ağı (Network)'dır.
Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra bağımsızlıklarını kazanan Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde ve Afrika'da örgütlenerek, uzmanlaşmıştır.
İstanbul’u bir dağıtım ve aktarma merkezi olarak kullanan, uzman olduğu ülkelere her gün direkt çıkışlar ile ulaşan, sektöründeki Türkiye merkezli ilk ve tek Türkiye markasıdır.
ALMATI, AŞKABAT, BAKÜ, BİŞKEK, MOGADIŞU, MOSKOVA, NAİROBİ, TAŞKENT, TİFLİS, gibi ülkü başkentlerinde kendi şirket katılımları ile faaliyet gösteren ASE, total Hızlı Lojistik Hizmetler sunarak karayolu, denizyolu ve özel proje taşımalarına da ağırlık vermiştir.
Bölgedeki tecrübeleri çerçevesinde sunduğu farklı ve ayrıcalıklı hizmet sayesinde Türkiye ve diğer ülkelerin bu bölge ile arasındaki ticari ilişkilerinin gelişmesinde payı olmuştur,.
Günümüzde de uluslararası ihracatçıların, yatırımcıların ve diğer hizmet sağlayıcıların öncelikle tercih ettiği marka olmayı sürdürmektedir.
ASE, hızla gelişen sınır ötesi e-ticaret pazarında da Türkiye’nin e-ihracat potansiyeline daha kapsamlı bir hizmet verme çabasındadır.
Bugün de aynı vizyon ile “Türkiye’yi Geleceğe Taşıyoruz” sloganını kullanarak Türkiye ihracatının ve yatırımlarının geleceği olarak bakılan yeni pazarlar ve bölgelere yatırım yapmaktadır.
Azerbaycan’da “Serbest Bölge” Hizmeti veren yatırımın da ortağı olan ASE, önümüzdeki on yılda da AFRİKA kıtasında daha fazla örgütlenmeyi  planlamaktadır.